STANJE PRIJAV

Na spletni strani Ministrstva z izobraževanje, znanost in šport je objavljena informacija o številčnem stanju prijav v srednje šole za šolsko leto 2022/23. Podatki so na voljo na naslednji povezavi in se dnevno ažurirajo https://www.gov.si/teme/vpis-v-srednjo-solo/

INFORMACIJE O ŠTIPENDIJAH

Od 13. junija dalje lahko oddate vlogo za deficitarne štipendije

Na spletnih straneh Javnega štipendijskega, razvojnega, invalidskega in preživninskega sklada Republike Slovenije je objavljen javni razpis za pridobitev štipendije za deficitarne poklice za šolsko leto 2022/2023. Vlogo bo mogoče oddati od 13. junija 2022 do vključno 23. septembra 2022.

V šolskem letu 2022/2023 bo dodeljenih do 1000 štipendij, mesečna višina štipendije pa znaša 107,42 evrov.

Deficitarna štipendija se lahko dodeli hkrati z vsemi štipendijami, razen s kadrovsko, tako da lahko dijaki istočasno prejemajo tudi Zoisovo, državno štipendijo ali katerokoli drugo štipendijo.

Vlagatelji morajo izpolnjevati pogoje po Zakonu o štipendiranju ter Javnem razpisu. V kolikor bo vlagateljev več kot 1000, se bodo štipendisti izbrali v skladu z dodatnimi merili zapisanimi v Javnem razpisu, in sicer:

• višja povprečna ocena v zaključnem razredu osnovne šole/nižje poklicne šole;
  • višja povprečna ocena izbirnih predmetov v zaključnem razredu osnovne šole ali višja povprečna ocena strokovnih predmetov, če vlagatelj letos prvič prehaja na srednje;
  • poklicno izobraževanje iz nižjega poklicnega izobraževanja.

Štipendijo za deficitarne poklice bodo v šolskem letu 2022/2023 lahko pridobili tudi dijaki, ki bodo prvič obiskovali 1. letnik in se bodo izobraževali na naslednjih programih:

• kamnosek,
  • mehatronik operater,
  • izdelovalec/izdelovalka kovinskih konstrukcij,
  • inštalater/inštalaterka strojnih inštalacij,
  • oblikovalec kovin orodjar/orodjarka,
  • elektrikar/elektrikarka,
  • avtokaroserist/avtokaroseristka,
  • pek/pekarka,
  • slaščičar/slaščičarka,
  • mesar/mesarka,
  • tapetnik/tapetničarka,
  • mizar/mizarka,
  • zidar/zidarka,
  • tesar/tesarka,
  • klepar-krovec/kleparka-krovka,
  • izvajalec/izvajalka suhomontažne gradnje,
  • slikopleskar-črkoslikar/slikopleskarka-črkoslikarka,
  • pečar– polagalec keramičnih oblog/pečarka-polagalka keramičnih oblog,
  • gozdar/gozdarka,
  • gastronom hotelir/gastronomka hotelirka,
  • dimnikar/dimnikarka,
  • steklar/steklarka,
  • tehnik/tehnica steklarstva.

Dvojezični izobraževalni programi:

• ekonomski tehnik/ekonomska tehnica (italijanska skupnost) program poklicnega tehniškega izobraževanja, ki se izvaja v italijanskem jeziku,
  • avtoserviser/avtoserviserka (italijanska skupnost), ki se izvaja v italijanskem jeziku,
  • predšolska vzgoja (italijanska skupnost), ki se izvaja v italijanskem jeziku,
  • mehatronik operater/operaterka (dvojezični program), ki se izvaja v madžarskem jeziku,
  • strojni tehnik/strojna tehnica (dvojezični program), ki se izvaja v madžarskem jeziku,
  • kemijski tehnik/kemijska tehnica (dvojezični program), ki se izvaja v madžarskem jeziku,
  • ekonomski tehnik/ekonomska tehnica (italijanska skupnost) program poklicnega tehniškega izobraževanja, ki se izvaja v madžarskem jeziku.

Vlogo bo mogoče oddati od 13. junija 2022 do vključno 23. septembra 2022.

Več informacij najdete na spletni strani sklada.

– Izšel je RAZPIS ZA VPIS NOVINCEV V SREDNJE  ŠOLE IN DIJAŠKE DOMOVE ZA ŠOLSKO LETO 2022/2023, ki je objavljen na spletni strani Ministrstva za izobraževanje, znanost in šport na naslovu:

– Publikacija SREDNJEŠOLSKI VPISNIK

SREDNJE ŠOLE

Posodobljen SPLETNI PORTAL SLOVENSKE SREDNJE ŠOLE

SPLETNI NASLOVI srednjih šol

Seznam DIJAŠKIH DOMOV

Predstavitveni video SEPŠ Koper 1

Predstavitveni video SEPŠ Koper 2

SPLETNE STRANI

Nekaj uporabnih spletnih strani:

–> DijaskiSvet.si –> Spletni servis za poklicno izobraževanje

–> Mojaizbira.si