Prijava Arnes AAI dostop

ARNES AAI

V sodobnih spletnih okoljih se uporabniki pri uporabi svojih storitev morajo vpisati s svojimi dostopnimi podatki. Podobno je tudi pri šolskih spletnih storitvah. V osnovni šoli se začne že v 4. oz. 5. razredu pri kolesarskem izpitu, starejši učenci pri pouku uporabljajo spletne učilnice in druge storitve. Da bi vpisovanje kar se da poenostavili, a pri tem ohranili varnost, podpiramo ARNES-ove rešitve. Te storitve so za uporabnike brezplačne.

AAI račun ARNES omogoča AAI prijavo. To je vrsta enotne prijave za izobraževalno in raziskovalno sfero v Sloveniji, kjer lahko uporabnik z enim uporabniškim imenom in geslom (AAI računom) dostopa do številnih spletnih storitev (npr. šolske spletne učilnice, ARNES-ove storitve, Office365, kolesarski izpit …).

Osnovne informacije o AAI računu:

•   Vsak AAI račun sestavljata uporabniško ime (imenovano tudi NetID ali E-identiteta) in geslo.
  •   AAI račun lahko pridobijo učitelji (uporabnik@os-dutovlje.si) in učenci (uporabnik@os-dutovlje.si) šole.
  •   Za dodelitev AAI računa je potrebno podpisano soglasje staršev in učenca, da se strinjajo s Pravili uporabe omrežja ARNES.
  •   Svojega NetID (uporabniškega imena) ne morete spremeniti, vedno pa lahko zamenjate svoje geslo.
  •   Pomoč in podpora v zvezi z AAI računom: nejta.bremec@guest.arnes.si.

E-pošta ARNES

Nekatere spletne storitve ob uporabi AAI zahtevajo tudi veljaven e-poštni naslov. V našem primeru je AAI račun vezan na ARNES-ovo elektronsko pošto, ki je varna in zanesljiva. Vsak učenec šole s svojim AAI računom hkrati pridobi tudi ARNES-ovo e-pošto.

Ne zahtevamo uporabe dodeljene e-pošte. Je pa ta nujna, da si uporabnik lahko spremeni nastavitve AAI računa (npr. sprememba pozabljenega gesla).

Osnovne informacije o ARNES-ovi pošti.

•   Za svojo e-pošto vsak uporabnik prejme e-naslov, uporabniško ime in geslo.
  •   E-naslov je praviloma enak pripradajočemu AAI NetID-ju, torej uporabinik@os-dutovlje.si
  •   Uporabniško ime in geslo e-pošte nista enaka uporabniškemu imenu in geslu AAI računa
  •   Dostopni podatki za e-pošto bodo priloženi podatkom za uporabnikov AAI račun.
  •   Tudi za to storitev se starši in učenci morajo strinjati s Pravili uporabe omrežja ARNES, kar bodo potrdili že na zgornjem (istem) soglasju.
  •   Svojega uporabniškega imena ne morete spremeniti, vedno pa lahko zamenjate svoje geslo.