V tednu otroka so se učenci od 1. do 4. razreda OŠ Dutovlje podali na pohod iz Dutovelj do Kosovelj, kjer so si ogledali zasebno zbirko tehniške dediščine in etnološke tehnike. Izpred šole v Dutovljah so se preko stranpoti podali do Kosovelj, kjer so na kraškem dvorišču pomalicali ter si nato po skupinah ogledali zasebno zbirko. Spoznali so predmete, ki so jih uporabljali naši predniki in počasi že tonejo v pozabo. Videli pa so tudi nekaj takih, ki so jih uporabljali njihovi očetje, nonoti, pranonoti … Ogledali so si stara orodja poklicev, ki so bili pomembni na Krasu (kovač, mizar, kamnosek, čevljar, kolar …), staro kmečko orodje, stare gospodinjske pripomočke in tudi predmete, ki so povezani z vojaško bolnišnico, ki je delovala v bližini vasi. Polni novih vtisov in prijetno utrujeni so se v šolo peš vrnili ravno za kosilo.

Dostopnost