Tradicionalni slovenski zajtrk

V petek, 15. 11. 2019 smo na šoli izvedli Tradicionalni slovenski zajtrk. Zjutraj so za zajtrk učenci dobili ekološko, domače in lokalno pridelano mleko, maslo, med, črni kruh in jabolko. Z veseljem so učenci domače dobrote pojedli.

Vaja evakuacije in obisk gasilcev v Tomaju

V Tomaju smo v mesecu požarne ogroženosti zelo uspešno izvedli vajo evakuacije. ˝Zagorelo˝ je v zbornici zato smo se učenci, otroci iz vrtca, kuharica in učiteljice hitro in varno odpravili na zbirno mesto pred šolo. Tam smo pričakali prihod gasilcev, ki so požar uspešno ˝pogasili.˝ Razkazali so nam opremo gasilskega vozila, preizkusili smo se v gašenju, sprehodili smo se tudi skozi njihovo vozilo. Gasilki sta nam predstavili, kako sta postopali v našem primeru, ko je gorelo v zbornici. Razkazali sta nam tudi opremo, ki sta jo uporabili in nas podučili o ravnanju v primeru požara v šoli ali doma.

Tretji predmet na NPZ za 9. razred v šolskem letu 2019/2020

Izbrani predmeti za določitev tretjega predmeta, iz katerega bodo učenci 9. razreda osnovne šole opravljali nacionalno preverjanje znanja v šolskem letu 2019/2020, so naslednji:

• biologija,
  • zgodovina,
  • šport,
  • tuji jezik.

S sklepom ministra je določeno, iz katerega tretjega predmeta se bo preverjalo znanje z nacionalnim preverjanjem znanja na posamezni osnovni šoli. Tretji predmet, iz katerega se bo letos na naši šoli z nacionalnim preverjanjem znanja preverjalo znanje učencev 9. razreda, je BIOLOGIJA.

Seznam – izbor tretjega predmeta po šolah si lahko ogledate na uradni strani ministrstva.

Več o NPZ – šolska spletna stran
Več o NPZ – spletne strani Državnega izpitnega centra
Več o NPZ – spletne strani Ministrstva za izobraževanje, znanost in šport

Mladi raziskovalci zgodovine

Učenke zgodovinskega krožka so letos izdelale raziskovalno nalogo o letovanju otrok v preteklosti z naslovom Pišnica, plavanje, pijavke in prve počitnice brez mame. Pri raziskovanju je sodelovalo 6 učenk iz 7. in 9. razreda. Na državnem srečanju mladih raziskovalcev zgodovine, ki je potekalo 30. maja 2019 v Pacugu, sta nalogo predstavili in zagovarjali Petra Lah in Iva Guštin. Nagrajena je bila z zlatim priznanjem.

Tretješolci v Vilenici in Lipici

V petek, 14.6.2019, smo učenci 3. razreda OŠ Dutovlje in Pš Tomaj izvedli še zadnji naravoslovni dan v letošnjem šolskem letu. Najprej smo obiskali jamo Vilenico. Pod vodstvom jamarja, gospoda Jordana Guština, smo si ogledali lepote kraškega podzemlja. Po ogledu jame smo se okrepčali z malico in dan nadaljevali z ogledom Kobilarne Lipica. Sprehodili smo se po hlevih, uživali v vožnji s kočijo in si nazadnje ogledali še muzej Lipikum. Utrinke tega dne si lahko ogledate v galeriji.

Šola v naravi 4. in 5. razred, Trilobit

Srečno smo prispeli na cilj in se že preizkusili v nekaterih veščinah.

Dan šole v 1. razredu OŠ Dutovlje

Dan smo začeli s pogovorom o Krasu in kraških običajih. Ogledali smo si film o pletarstvu in pričeli z delavnicami. Pripravili smo beke in se razdelili v dve skupini. Prva skupina je pletla košarice, v drugi pa so si učenci izmišljali pravljico o prigodah polomljenega koška, ki išče pletarja, da bi ga popravil. V drugem delu dneva sta se skupini zamenjali. Z delom bomo nadaljevali pri pouku ,kjer si bo vsak učenec izdelal slikanico. Projekt bomo zaključili z uprizoritvijo pravljice Košek Kraško išče pletarja.