V torek, 18. marca, smo na naši šoli gostili delavce RTV-ja. Novinarji in tonski tehniki so izvedli delavnice za naše učence. Z njimi smo se učenci izbirnega predmeta Vzgoja za medije naučili, kako prijeti za snemalnik, kako intervjuvati in urediti posnetke na računalniku. Intervjuvali smo gospoda Borisa Čoka (mentorja suhe gradnje), učitelja tehnike Mateja Štolfo in Simona Beleta (kamnoseka).

Naredili smo tudi anketo za nekatere učence  tretjega in osmega razreda. Intervjuvali smo jih, saj smo imeli temo KAMNOSEŠTVO, SUHI ZIDOVI IN GRADNJA SUHIH ZIDOV. Bilo nam je zelo lepo, zanimivo in naučili smo se marsikaj, česar še nismo vedeli.

Nato smo 22. 3. odšli v Ljubljano, kjer smo bili gosti v mladinski radijski oddaji HUDO na Prvem programu RTV Slovenija. Z delavci RTV-ja, ki so bili v torek na naši šoli, smo v soboto ob 9. zjutraj začeli oddajo. Le-ta je govorila o obdelavi in uporabi kamna. Med njo nas je novinarka Špela Šebenik spraševala o obdelavi kamna, kakšne so prednosti in slabosti kamnoseškega poklica, o tem, kakšna orodja uporablja kamnosek in kako je potekala gradnja suhega zida. 

Po končani oddaji so nam pokazali, kakšni so njihovi delovni prostori na RTV-ju in kako njihovo delo poteka. V Ljubljani smo se počutili sprejete, seveda smo bili živčni, vendar je živčnost kmalu minila. Na koncu smo se od njih poslovili in se jim zahvalili za njihovo pomoč in nasvete.

Zapisali učenci IP Vzgoja za medije

Obdelava kamna je ena najstarejših obrti človeka. Na Krasu ima tudi danes zelo pomembno vlogo. Skupaj s suho gradnjo namreč oblikuje kraško pokrajino in je del tamkajšnje kulturne dediščine. Kako dobro kamnoseštvo in suho gradnjo poznajo mladi? Učenci OŠ Dutovlje, kjer smo izpeljali radijske novinarske delavnice, zelo! Na šoli namreč deluje krožek kamnoseštvo, blizu šole pa so obnovili tudi suhi zid.


Orodna vrstica za dostopnost